Szanowni Państwo,
W imieniu własnym oraz organizatorów zapraszamy serdecznie na wystawę Village People inaugurującą działalność Muzeum Alternatywnych Historii Społecznych.
Powstająca pomiędzy Kurówkiem a podnóżem Wawelu para-instytucja z własną kolekcją eksponatów będzie czymś pomiędzy muzeum etnograficznym, artystycznym a miejscem prezentacji społecznej historii. Materialną podstawą do stworzenia projektu tymczasowego muzeum stała się pozostająca od kilkunastu lat w ruinie wiejska ceglana chata. Pierwsza wystawa zatytułowana Village People odnosić się będzie do współczesnego obrazu wsi i tożsamości jej mieszkańców. Ciekawi nas zarówno kwestia alternatywnych społecznych historii jak również problem emancypacji wiejskiej podmiotowości w dniu dzisiejszym. Konfrontacja z tym, co obecnie z perspektywy ‚tradycyjnego” rolnika stanowi problem wymagający rozwiązania, to co stereotypowo nie mieści się w jego wizji świata ale obecne jest w wiejskiej rzeczywistości.
Prezentowane w muzeum obiekty nie muszą pretendować do miana sztuki, choć pewnie ta kategoria byłaby najbardziej użyteczna by oddać ich skomplikowany charakter. Są to przedmioty powstałe w wyniku protestu, recyklingu materii, w wyniku „radzenia sobie”. Wystawa podejmuje również temat relacji obszarów peryferyjnych z globalną gospodarką późnego kapitalizmu prezentując strategię politycznego o społeczenego oporu.
Bieżące informacje można odnaleźć pod adresem https://www.facebook.com/events/987097907977069/
Otwarcie wystawy nastąpi 29 września o godz. 12.00
Village People. Muzeum Alternatywnych Historii Społecznych: 29.09-09.10.2015
Bulwar Czerwiński nieopodal Wawelu
Village People_tekst informacyjny
Autorzy projektu: Daniel Rycharski, Szymon Maliborski
Współpraca: Stanisław Garbarczuk, Weronika Plińska, Tomasz Rakowski, Filip Chrobak
Marek Rycharski, Adam Pesta, Stanisław Adamski, Adam Czapiewski