STRONA GŁÓWNA16 czerwca 2021
WSWM 2021 + KRAKERS: I would prefer not to

Wyzwanie postawione studentkom i studentom, było kiedyś rzucone również mnie w ramach wystawy organizowanej przez Anię Batko i Kamila Kuitkowskiego.

Chodziło o stworzenie dzieła na podstawie nagranego słownego opisu prac osób, które pochodzą z obszarów objętych konfliktem zbrojnym. Zaproszone do udziału w projekcie osoby z Polski odtwarzały je niejako przefiltrowując przez swoją wyobraźnię. To samo wyzwanie zostało rzucone studentkom i studentom I roku SIM w ramach przedmiotu Projekty Krytyczne.

Ta historia zaczyna się rok temu. (…). Zapraszasz na rezydencję artystów z krajów arabskich i muzułmańskich, z państw dotkniętych konfliktami zbrojnymi, bez nadziei, że system im na to pozwoli. Paradoksalnie okazuje się, że łatwiej niż samych artystów, jest sprowadzić ich prace. Ale nie pokazujesz prac, bo przecież chodzi o rozmowę. I nieświadomie stajesz się ich sygnatariuszem. Opowiadasz o nich, a każdą z tych opowieści nagrywasz i wysyłasz nagrania dalej. Prosisz polskich artystów o odpowiedzi, kopie i konfrontacje. To jeszcze nie dialog, ale symboliczna wymiana. Szkatułkowa konstrukcja, która nie przestaje narastać. (…) fragment tekstu Ani Batko i Kamila Kuitkowskiego.

Prace powstałe w symbolicznym dialogu z artystami: Ahemd Mater, Sadeh Raeda, Amar Abd Rabbo, Ashraf Fawakhry, Khaled Jarar, Mohamad -Said Baalbaki, Jawad Al Malhi, Mustafa Sabbagh, Diana Al-Hadid, Houmam Al Sayed, Sfwan Dahoul, Nihad Al Turk, Ahmet Ogut, Hrair Sarkissian, Tammam Azzam, Ammar Al-Beik, Khaled Takreti, Emily Jacir, Ahmed Al Safi, Amer Shomali, Hani Zurob, Mona Hatoum, Modhir Ahmed.

Artystki / Artyści: studentki i studenci 1. roku kierunku Sztuka i Media: Gabriela Gilewska, Natalia Grzeszata, Magdalena Krysiak, Tadeusz Łabędzki, Małgorzata Markiewicz, Zofia Rożdżeńska, Nikola Sawicka, Antoni Skrzyniarz, Oliwia Skrzypaszek, Daniel Sypniewski, Maciej Wijata
Kuratorka: Małgorzata Markiewicz

Wernisaż: 15.06.2021 | 17:00